Proč se na podzim barví listy stromů?

Víte, že podzimní barva listů je do velké míry určena počasím? Nicméně faktorů, které barvu listů ovlivňují je více.

Intenzita slunečního záření

Břízy jsou mezi prvními stromy, u kterých se na podzim obarvují listy. Již v srpnu se u nich začínají první listy zbarvovat do žluta. U zabarvení hrají důležitou roli délka dne a intenzita slunečního záření. Tento vliv je dobře vidět u bříz, které rostou blízko sloupů pouličního osvětlení. V okolí sloupů pouličního osvětlení zůstávají listy mnohem déle zelené. Dalšími stromy, u kterých nastává brzké zbarvení listů a opadávání jsou topoly a lípy, naopak u buků je tento proces pomalý.

zbarveni-listu

Chlorofyl

Listy listnatých stromů obsahují chlorofyl. Chlorofyl je zelené barvivo, které dává listům zelenou barvu a vytváří potřebnou energii. Pomocí slunečního záření se oxid uhličitý a voda přetváří na organické látky jako cukry, škroby a přitom se uvolňuje kyslík. Chlorofyl absorbuje ze slunečního záření celé spektrum barev, kromě zelené barvy. Zelená barva se odráží, proto vidíme listy zelené. Chlorofyl je vytvářen po celý rok, ale když se na podzim intenzita slunečního záření ubývá, tak ubývá rovněž tvorba chlorofylu až nakonec list odumírá a upadá.

Ostatní pigmenty

Vedle chlorofylu obsahují listy také ostatní pigmenty. Tato barviva se stanou viditelná poté, co ubývá chlorofylu. Antokyan, červené barvivo, které se vytváří hlavně po prvních mrazivých nocích. Listy mohou také obsahovat xantofyl a karoten, žluté respektive oranžové barvivo. Kombinace těchto pigmentů dává listům charakteristické podzimní barvy .

Tvrdost dřeva

Míra zbarvení listů se liší podle druhu stromu. U stromů z tvrdého dřeva , jako je dub, buk, jilm a javor se listy zbarvují více než u jiných stromů.