Obavy o budoucnost korálových útesů

Kvetoucí a životem oplývající korálový útes je nejen krásný, ale také nesmírně důležitý pro život v moři, a nakonec také pro člověka.

Kdo kdy korálový útes na vlastní oči viděl, tak na tento zážitek rychle nezapomene. Překrásný podvodní svět plný barev je známka zdravého korálového útesu.

koral

 

Životně důležitý korál

Korálový útes je tvořen mořskými polypy vylučujícími vápník. Mořské polypy jsou závislé na dokonalé symbióze s jiným živočišným druhem, řasami. Řasy potřebují k životu světlo, protože potřebnou energii získávají fotosyntézou. Tento princip je stejný jako u rostlin a stromů. Řasy a následně i korál proto najdeme výlučně v mělkých vodách. Korál se někdy dostává i nad hladinu koře a tvoří celé skupiny ostrovů, zvaných atoly. Maledivy jsou tohoto krásným příkladem.

Pestrost barev

Korálový rif často hýří nejrozmanitějšími barvami. Je to pozoruhodné, protože vápenitý skelet, který polypy produkují, je sám o sobě bezbarvý. Barvu mu dávají až samy řasy. Ten, kdo si někdy kus krásného korálu vzal domů, bude zklamán. Pestré barvy korálu zmizí s odumřením barevných řas.

Teplota vody

Jsou to hlavně řasy, které jsou citlivé na teplotu mořské vody. Pokud se voda oceánu se ohřeje o pouhý jeden stupeň, způsobí to již zásah a neklid v ekosystému řas. Pokud oteplení oceánu trvá déle, řasy zmizí. Korálový útes ztratí svoji typickou pestrobarevnost a vybledne. Tím se ovšem naruší i potravní řetězec a během roku nebo dvou po odumření řas odumírá i korál. To má dál za následek i vymizení ostatních rostlin a živočichů, kteří jsou na životě v korálovém útesu závislí.

El Nino

El Nino je periodický jev, který tento rok udeřil s mimořádnou silou. Výsledkem je , že značná část vod Tichého oceánu táhnoucím okolo rovníku od Peru na západ, je nadprůměrně teplá. Od minulého roku značná část korálů v této oblasti začala blednout a vědci se obávají, že i korál následkem toho odumře .

La Nina

Silný El Nino je často následován jiný přírodním jevem, a to La Nina. La Nina je opakem El Nino. Tím se situace ovšem pouze komplikuje. Vědci se obávají, že korálový svět v příštích 6 až 12 měsících zažije těžkou zatěžkávají zkoušku a že dojde již ke třetímu masovému celosvětovému odumírání korálů za uplynulých 20 let. To je znepokojující zprávou pro všechny rostlinné a živočišné druhy, které jsou životně závislé na prosperujícím korálovém systému. Je zřejmé, že probíhající globální oteplování je jen dalším problémem. Jestli korálové polypy spolu s jejich řasami půjdou hledat nová útočiště je jen otázkou. My v to můžeme jen doufat.