Jak poznat přicházející bouřku?

Představte si, že slyšíte předpověď počasí, která předpovídá, že v odpoledních hodinách mohou nastat místní bouřky. Když se ale v dopoledních hodinách podíváte na oblohu, je krásný slunný den a nebe jak vymetené. Myslíte si, že meteorologové jsou blázni, zvláště pokud i odpoledne krásný, slunný a teplý den nerušeně plyne dál. Nicméně, pokud sledujete radarové snímky nebo zprávy o počasí, může se stát, že uvidíte, že nedaleko od vás padaly kroupy doprovázené silnou bouřkou s velkým množstvím hromů a blesků.

Od modré oblohy k tmavým mrakům

Bouřka může nastat, pokud jsou splněny tři podmínky: (1) stoupající vzduch, (2) vlhkost a (3) teplo.

bourkovy-mrak

1) Vzduch může stoupat následkem různých meteorologických jevů. Může to být průchod povětrnostní poruchy, ale i proudění vzduchu přes kopce a hory.

2) Pokud stoupající vzduch obsahuje dostatek vlhkosti, v určité výšce se ochladí a začne kondenzovat. Tak, jak to znáte u kapek vody, které kondenzují na studeném zrcadle v koupelně. V tomto okamžiku vidíme, že vzniká mrak, protože mrak není nic jiného než shluk vodní páry. Jak mrak dál roste, kapičky vody se dále více ochlazují a mrznou. Je-li mrak složený jak z ledu a tak z vody, pravděpodobnost srážek je značná. To je patrné na tvaru mraku, oblak dostane podobu kovadlinky, a jeho horní hranice je rozmazaná .

3) Dosahuje-li teplotní rozdíl mezi teplotou při zemi a teplotou v 5-ti kilometrové výšce nad 40 stupňů C, hovoříme o velmi nestabilní situaci a nevinný mrak se snadno může vyvinout v bouřku. Teplota, ve výšce 5 km je běžně kolem -20 stupňů. V létě proto dochází nejčastěji k bouřkám, protože teplota při zemi je často nad 20 stupňů. V zimě se vyskytují bouře zejména v důsledku přilivu mnohem chladnějšího vzduchu ve výšce 5 km.

Běžný bouřkový mrak má rozsah asi 10 km jak do šířky, délky a výšky. Bouřkové jádro, kde je bouřka nejsilnější, tvoří jen malou část mraku. Není tedy divu, že pravděpodobnost, že vás bouřka ten den mine, je veliká.

Nárazy větru

Tvorba mraku se zastaví v okamžiku, kdy je okolní teplota stejná jako teplota vzduchu v oblaku. Při silných bouřkách se tento bod nachází někdy až ve výšce 14 km! Ve vysokých nadmořských výškách fouká silný vítr a rychlost větru může dosáhnout až 150 km/h! Bouřka tam tedy může být běžně doprovázená silnými poryvy větru.